Hírek
2011. Szeptember 13. 07:13, kedd |
Külföld
Forrás: OrientPress
Robbanás egy francia atomlétesítményben
Egy ember meghalt, négyen pedig megsebesültek, amikor robbanás történt egy franciaországi atomlétesítmény hulladékfeldolgozó üzemében, Codolet település mellett.
Szakértők szerint nem kell sugárzásveszélytől tartani. Az LMP a baleset apropóján a paksi atomerőmű állapotára is figyelmeztet.
A francia hatóságok rendkívüli biztonsági intézkedéseket tettek a baleset után: a telephelyet lezárták, és sugárzásmérővel vizsgálják – az ott dolgozó kutatók, munkások pedig egyelőre nem hagyhatják el a helyszínt. A Le Monde belügyminisztériumi forrásból ugyanakkor úgy értesült, a központban nincs sugárzásveszély és a dolgozókat sem kell evakuálni – a szerencsétlenség egyetlen áldozata a robbanás következtében halt meg.
A lap információi szerint nem kizárható, hogy az ipari balesetet emberi hiba okozhatta: egy, radioaktív hulladékokat tömörítő kályha robbant fel – az égetett anyag sugárzási szintje azonban alacsony volt, s maximum csak a detonáció helyszínén okozhatott szennyezést.
Az eset kapcsán a Lehet Más a Politika arra figyelmeztet: a világnak fél éven belül két olyan nukleáris balesettel kellett szembenéznie, amelyek magas technológiai fejlettségű országokban történtek. Az LMP szerint mindez komoly gondolkozásra kell, hogy késztesse végre a magyar kormányt is a paksi atomerőmű jövőjét illetően: az erőmű a hetvenes-nyolcvanas évek technológiai színvonalán épült,s hamarosan eléri tervezett élettartamának végét. „Ezeknek a lejáró élettartamú blokkoknak az üzemidő-hosszabbítására csak a legszigorúbb biztonsági feltételek teljesülése esetén van lehetőség” – véli a párt.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 28. 07:41, szerda | Külföld
Holokauszt-emléknap - Auschwitzi megemlékezés: egy túlélő szerint a beleérző képesség az egyetlen út a jövőbe
2026. Január 28. 07:40, szerda | Külföld
Robert Fico: Szlovákiának el kellene utasítania a Béketanácsba kapott meghívást
Robert Fico szerint Szlovákiának el kellene utasítania a Béketanácsba kapott meghívást - a szlovák miniszterelnök ennek a nézetének Pozsonyban tartott sajtótájékoztatóján adott hangot kedden.
2026. Január 27. 07:36, kedd | Külföld
Teherforgalmi határátkelőket zártak le balkáni fuvarozók az EES bevezetése miatt
osznia-Hercegovina, Szerbia, Montenegró és Észak-Macedónia fuvarozói hétfő délben blokád alá vonták az Európai Unióval közös teherforgalmi határátkelőhelyeket - közölték az érintett szakmai szervezetek.
2026. Január 26. 07:04, hétfő | Külföld
Forrnak az indulatok az USA-ban, miután lelőttek egy tüntetőt
Alapos vizsgálatot ígért Kristi Noem amerikai belbiztonsági miniszter vasárnap, miután egy nappal korábban egy határőrségi ügynök dulakodás után lelőtt egy tüntetőt, aki a feltételezés szerint fegyverrel fenyegetőzött.
