Hírek
2015. Április 07. 06:00, kedd |
Belföld
Forrás: onlinejogsebesz.hu
Munkahelyről elbocsátás kismamaként – Jogász válaszol
Elbocsátás kismamaként – ebben a témában segít az onlinejogsebesz.hu – Ne feledje joga van kérdezni!
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Segítségét szeretném kérni! Tavaly augusztusban munkába álltam, közben kismama lettem! Most 15 hetes vagyok, és a munkáltatom elmúlt hét szerdán azonnali hatállyal a munkaviszonyomat megszüntette! Aznap felvett a orvosom táppénzre,de ma a cégtől a papírjaimat megkaptam! Arra lennék kíváncsi, hogy a táppénz jár így is vagy nem! Előre köszönöm! Tisztelettel.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
Az Ön kérdése néhány körülmény tisztázását teszi szükségessé. A 2012. évi I. törvény (Munka Törvénykönyve/Mt.) szabálya (65. § (3) bekezdés a.) pontja) szerint „a munkáltató nem szüntetheti meg felmondással a munkaviszonyt a várandósság tartama alatt”. Ez a felmondási tilalom az azonnali hatályú felmondásra nem vonatkozik. Ez utóbbi felmondási módot (korábbi neve: „rendkívüli felmondás” volt) az Mt. 78-79. §-ai szabályozzák, amely jogot főszabályként az annak alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított 15 naptári napon belül lehet gyakorolni.
Kérdés, hogy a munkáltatója az előírt időben közölte-e Önnel az azonnali hatályú felmondást (a közlés időpontja az, amikor személyesen átvette és aláírásával igazolta vagy az azonnali hatályú felmondást tartalmazó ajánlott, tértivevényes küldeményt a postától átvette). A következő kérdés az, hogy az azonnali hatályú felmondás indokolása megfelel-e az Mt. 78. § (1) bekezdés a.) vagy b.) alpontjában írtaknak: a munkáltató akkor adhat ki ilyen tartalmú nyilatkozatot, ha
a/ a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegte, vagy
b/ egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Ha az Önnek kiadott határozat a megjelölt feltételeknek (határidő, illetve indokok) megfelel, az azonnali hatályú felmondás jogszerű. Ha nem felel meg, akkor jogszerűtlen, és Ön a közléstől számított 30 naptári napon belül az arra illetékes Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordulhat.
Kérdés az is, hogy Önt a munkáltató határozatának átvétele előtt, vagy azt követően minősítette a háziorvos keresőképtelennek (került táppénzre). Ha a munkáltató határozata jogszerű, akkor nincs jelentősége ennek az időpontnak.
Táppénzre akkor jogosult valaki, ha van biztosítotti jogviszonya.
Ha az Ön munkaviszonya megszűnik, akkor a biztosítotti jogviszonya is megszűnik, így táppénz ellátásra munkaviszonya utolsó napjáig jogosult, utána nem.
A kérdésre nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Volein István ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen