Városlista
2024. május 17, péntek - Paszkál

Hírek

2013. Április 02. 13:53, kedd | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Észak-Korea újraindítja atomlétesítményeit

Észak-Korea újraindítja atomlétesítményeit

Újraindítja azt az urándúsító létesítményt az észak-koreai rezsim, amelyet egy élelmet-leszerelésért egyezmény keretében öt éve állítottak le. Ezzel tovább nő a háborús feszültség a térségben. Szakértők szerint bármi elfordulhat - írj a Napi Gazdaság. A rezsim álláspontja szerint a koreai félsziget az atomháború küszöbére került.

Észak-Korea újraindítja a Jongbjonban lévő nukleáris bázisát, azon belül az öt megawatt kapacitású reaktort, amelyet 2007-ben állított le egy többoldalú nemzetközi egyezmény keretében, cserébe azért, hogy élelmiszert importálhatott külföldről - jelentette a BBC. A létesítmény hűtőtornyát akkor felrobbantották, ám a nemzetközi közösséget ez nem győzte meg arról, hogy a rezsim visszavett atomprogramjából. A bázis az észak-koreai atomfegyverhez szükség plutónium előállításának egyik helyszíne, az újraindítást is azzal indokolták, hogy erősíteni akarják az ország atomcsapásmérő képességét.

Az USA és Dél-Korea komolyan veszi a fenyegetést, ám amerikai források szerint nem helyezték magasabb készültségbe az észak-koreai hadsereget, ami arra utal, hogy a szokásos hidegháborús retorika felerősödéséről van szó - írta a Reuters. Nem szűntek meg a határon kialakult gazdasági kapcsolatok sem.

Ennek ellenére jelentős katonai erőket, köztük az radarok számára szinte láthatatlan repülőgépeket és egy rakétaelhárító hajót vezényeltek a körzetbe. A dél-koreai kormány engedélyezte a hadseregnek, hogy a helyi katonai egységek politikai felhatalmazás kérése nélkül, azonnal válaszoljanak az északiak akcióira.

Eközben a sztálinista rezsim elitjében belső átrendeződések folynak. Kim Jong-un pártvezér a kommunista párt központi bizottsága előtt kijelentette, hogy az ország atomarzenálja nem lehet tárgya semmiféle további alkunak, Észak-Koreát nem kényszeríthetik rá ily módon saját lefegyverzésére. Az 'első a hadsereg' politikáját Kim apja vezette be, ennek az ideológiának a szellemében fordították az ország erőforrásainak zömét az 1,2 milliós létszámú hadsereg erősítésére, ezen belül a tömegpusztító fegyverek kifejlesztésére.

A pártvezér ugyanakkor személyi változásokat is bejelentett, amelyekkel megerősítette személyes hatalmát a párt legfelsőbb vezető testületében, a politikai bizottságában, és visszaemelt a hatalomba korábban kegyvesztett reformpárti politikusokat. Visszakapta 2007-ben elvesztett kormányfői megbízatását Pak Pong-ju, akit Kim nagybátyja, a jelentős informális befolyással rendelkező Jang Song-thaek szövetségesének tartanak. Pak emellett a pártvezér nagynénikéjének is protezsáltja.

Ez a húzás a katonai vezetés, illetve a Jang és felesége között dúló hatalmi harcra utal. Ugyanakkor egyelőre nem enyhíti a fegyveres feszültséget. Katonai szakértők szerint Észak-Korea néhány száz kilométer hatótávolságú rakétáival el tudja érni Dél-Korea egész területét, továbbá néhány Japánban lévő amerikai bázist is. A térségben olyan óriási mennyiségű fegyvert halmoztak fel a felek, hogy elég egy szikra az éles konfliktus kirobbanásához.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 16. 07:59, csütörtök | Külföld

Megműtötték a szlovák miniszterelnököt, túl van az életveszélyen

A szlovák miniszterelnök már túl van az életmentő műtéten, jelenleg stabil állapotban van.

2024. Május 16. 07:54, csütörtök | Külföld

Már június végén megtartják az első nyilvános vitát Donald Trump és Joe Biden között

Már június végén megtartják az amerikai elnökjelöltek első nyilvános televíziós vitáját Joe Biden és Donald Trump között, majd szeptember elején második alkalommal is szembenézhet egymással a demokrata és a republikánus jelölt.

2024. Május 15. 18:21, szerda | Külföld

Merénylet: Életveszélyes állapotban szállították kórházba a megsebesített szlovák kormányfőt

Életveszélyes állapotban, helikopterrel szállították a besztercebányai kórházba Robert Fico szlovák miniszterelnököt, akit szerdán Nyitrabányán (Handlova) a kormány kihelyezett ülése után lőttek meg

2024. Május 15. 07:52, szerda | Külföld

Giorgia Meloni: nem egyedül Magyarország mond nemet a migránsok szétosztására

Magyarország nem az egyetlen európai uniós tagállam, amely nemet mond a migránsok szétosztására, magukat sokkal európaibbnak valló nemzetek is ugyanezt teszik