Hírek
2011. Április 07. 14:44, csütörtök |
Helyi
Forrás: InfóCegléd
A tavaszi napsütés aranyat ér?
A fényhiányos téli hónapok után jól esik a melengető napfény. Gyógyászati hatását évezredek óta elismerik és dicsérik. De már ezt sem élvezhetjük gondtalanul?
Az egyik napsütéses délután kellemes társaság kíséretében kiültem a kertbe pihenni. Megszabadulva a hétköznapok súlyától, egészen egyszerűen csak élveztem, hogy VÉGRE süt a nap. Ahogy a nap melengette arcomat, úgy éreztem sugarai egészen a lelkemig hatolnak. A jól eső napsütéstől feltöltődve az esti híradó tájékoztatott ártatlan napfürdőzésem káros hatásairól.
Időnk nagy részét a környezettől elzárva töltjük. Bent vagyunk a lakásban, a munkahelyen, a kettő között pedig az autóban. Az, hogy ezek után az ember már egy kis napsütésnek sem örülhet felhőtlenül, ez már nálam is „kiverte a biztosítékot”. Elhatároztam, hogy a gyanús napsugarak nyomába eredve kiderítem az igazságot.
Tavasz közeledtével a bőrgyógyászok nem győznek figyelmeztetni arra, hogy vigyázzunk a napozással, az ózonlyuk miatt még a télvégi napkúra is veszélyeket rejt magában. Ugyanekkor más orvosok a napozás fontosságát hangsúlyozzák, hiszen egyes betegségekre a napkúra kifejezetten előnyös hatású, s különben is, napfény nélkül nem élhetünk. Az embernek mérlegelnie kell, kerülje-e a napot, vagy mint afféle nélkülözhetetlen táplálékot, mértéktelenül magába szívja.
Ellene:
A nap, miközben bevilágítja és felmelegíti nappalainkat, ibolyántúli sugarakat (UV) bocsát ki. Az ibolyántúli sugárzás két fajtája közül a hosszabb hullámhosszú UV-A sugarak a bőr korai öregedését okozzák, míg az elvékonyodott ózonlyuk miatt megerősödött rövidebb hullámhosszú UV-B-sugárzás nagymértékben megnöveli a bőrrák és a szürke hályog előfordulását. A napozás veszélyeinek leginkább a vöröses-szőkés, világos bőrű gyerekek és felnőttek vannak kitéve. Közülük is a legveszélyeztetettebb az, aki mindig leég, de sohasem barnul.
Mellette:
Az ultraibolya tartomány biztosítja, hogy bőrünkben D-vitamin keletkezhessen. Napozás hiányában, illetve ha gyógyszeresen nem pótoljuk a D-vitamint, csontozatunk elgyengül. Gyermekeknél a vitaminhiány hatására csökken a csontok szervetlenanyag-tartalma, ami deformálódáshoz vezet. Elűzi a rosszkedvet, feltölt energiával, az öngyógyító folyamatokat is erősíti, energetizál, vitalizál.
A megoldás:
- Szedjünk béta-karotint, illetve együnk rendszeresen sárgarépát. A kúrát egészítsük ki más antioxidánsok, pl. cink, szelén és E-, C-vitamin fogyasztásával.
- Bőrünket fokozatosan szoktassuk a naphoz, a kezdeti árnyékolt napozást rövid időre váltsuk fel élesebb napfürdővel, majd ismét menjünk napvédett helyre.
- Soha ne napozzunk délelőtt tizenegy és délután tizennégy óra között. Legjobb, ha reggel nyolc és kilenc óra között fekszünk ki a napra, majd naplemente előtt egy-két órával megismételjük ezt.
- Használjunk UV-A sugarak semlegesítésére alkalmas napozókrémet.
Veszélyes világban élünk. Sok mindenről lemondunk biztonságunk érdekében, de vajon megéri?
A túlzott óvatosság korlátok közé szorítja az embert. Olyan egészségesen élünk már, hogy közben elfelejtünk valóban ÉLNI. A túl sok megvonás boldogtalanná teszi az embert. Kövezzenek meg, ha kell, de én még éjfélkor is eszek, ha éppen megéhezem. Sőt, sokszor késő este eszek a legjobb ízűen, és olyan jól esik, hogy nem vagyok hajlandó elhinni, hogy az nem egészséges. Bűntudattal lefeküdni, na az az egészségtelen!
Én azt mondom, érdemes kihasználni ezeket a csodálatos tavaszi napokat. Mindezek tudatában sem fogok árnyékba húzódni, ha süt a nap és nem fogom ész nélkül kenni magam mindenféle krémekkel, mindössze betartok néhány egyszerű és ésszerű szabályt.
Kellemes napozást!
FirKata
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 18. 13:30, hétfő | Helyi
Még mindig mozog a Föld
Szombaton is sokan nézték végig azt a látványos fizikai kísérletet, ami bebizonyítja, hogy forog a Föld. Ezúttal is a Református Nagytemplomban mutatta be Kis Lajos és Kozma Attila a híressé vált Foucault inga lengését.