Városlista
2024. április 23, kedd - Béla

Cégregiszter | Sport, szabadidő

Ceglédi Sportmúzeum

2700 Cegléd, Gubody utca 9.

Magyarország első vidéki sportmúzeuma, mely 1992. május 12-én nyitott meg, a helyi sport írásos és tárgyi emlékei tekinthetőek meg.

Cegléden nyitott meg az ország első vidéki sportmúzeuma 1992. május 12-én. Gallov Rezső sportügyekért felelős államtitkár avatta fel a Gubody utcai, egykori tanácselnöki lakásban a helyi sporttörténeti gyűjtemény első rendszeresen látogatható kiállítását. Ezt megelőzően a nyugdíjba vonuló Kürti Béla testnevelő tanár és szertorna edző ötlete volt a Ceglédi Sporttörténeti Bizottság létrehozása, a város testnevelési és sport mozgalma múltjának felkutatása céljából. Hatalmas munka volt a levéltári és sajtó források áttanulmányozása. Ebből kitűnik, hogy az iskolai keretekben folyó testnevelés 1869-ben kezdett gyökeret verni a helyi Polgár Iskolában, majd az akkori fejlődési ütemben 1884-ben megalakult Cegléd első társadalmi sportegyesülete a Korcsolyázó Egylet. Kürti Béla „Fejezetek a ceglédi sport múltjából” c. munkája az első száz év történetét dolgozza fel.

Az 1978-1992. közötti 14 év időszak elég volt arra, hogy gazdag írásos és tárgyi emlékek gyülemletek fel a bizottság munkája által, már az első időszakban volt mit bemutatni a sport iránt elkötelezett múzeumlátogatóknak. A gyűjtemény állandóan gyarapodik és a jelesebb ereklyék gyorsan a közönség elé kerülnek. A helytörténeti gyűjtemény sokrétű bemutatása nyomon követhető az állandó kiállítás termeiben. A sok ezer relikvia legjelentősebb darabjai tekinthetők meg az I.sz. Szondy István és a II.számú Zsengellér Gyula teremben.

A város iskolai-, tömeg- és versenysportjának fejlődése mérhető le 51 darab üveges vitrinben és 15 asztali tárolóban. Ezen felül számtalan tabló, fotónagyítás és több száz keretezett portré emeli gazdaggá a látnivalókat. Természetesen vannak a gyűjteménynek olyan darabjai, melyek férőhely miatt nem láthatóak, de ezek az időszaki tárlatokon, illetve a kutatók számára betekinthetőek. A 17 ezer fotó, a rengeteg levéltári anyag, a sport szakkönyvtár, a jelvény, zászló és éremtár a „kulisszák” mögött vár a látogatók igényének kielégítésére.

Az igazi relikviák a kiemelkedő eredményeket elérő ceglédi kötődésű élsportolók tárgyai között keresendők. Az olimpiai- és nem olimpiai sportágak legkiválóbb képviselői között több mint harmincan voltak akik magyar nemzeti színekben értek el sikereket.

Az olimpiákon eddig 23 ceglédi szerepelt, köztük Szondy István olimpiai- és világbajnok öttusázó, Ungvári Miklós olimpiai ezüstérmes, VB bronzérmes és háromszoros Európa-bajnok dzsúdós, Lőrincz Tamás olimpiai ezüstérmes, kétszeres Európa bajnok birkózó. Ide soroljuk Csernai Tibor labdarúgót is, akik olimpiai bajnok labdarugó csapatunk tagja volt 1964-ben. Az élre kívánkozik Gál József személye, aki Magyarország első birkózó világbajnoka volt 1950-ben. A paralimpiai versenyeken Pálinkás László arany- , Biró Norbert bronzérmet nyert.

A világbajnokságokon érmet szerző sportolóink:

Ezüst érmes: Zsengellér Lajos (labdarúgó), Tornyosi Lajos (tekéző, kétszer), Balogh Mátyás (tekéző).

Bronz érmesek: Reznák János (birkózó), Gyikó Lajosné (kézilabdázó), Máthé Sarolta (asztaliteniszező kétszer és háromszoros Európa-bajnok is), Ecser Károly (súlyemelő és Európa-bajnok is).

Az Európa-bajnokságokon érmet szerző sportolók:

Aranyérmesek: Tasnády József (birkózás), Csordás György (úszás kétszeres), Sipos Árpád (birkózás), Bódi Jenő (birkózás), Torma Ibolya (súlyemelés).

Bronzérmesek: Harczi Zsolt (asztalitenisz), Ungvári Attila (dzsúdó), Lőrincz Viktor (birkózás)

Ezüst- és bronzérmet is szereztek többen a VB-k során említettek közül.

Universiade és főiskolai világbajnokok:

Zsengellér Gyula(labdarúgás), Soltész László (birkózás), Csordás György (úszás), Kökény István (kézilabda), Kozák István (birkózás).

Cegléd Város Díszpolgárai a sport tevékenységük nyomán: Gál József, Szondy István, Ungvári Miklós, Lőrincz Tamás és Kürti Béla.

Kiemelkedő sikernek számít Pásztor István teljesítménye, aki a Világválogatottban is szerepelt. Zsengellér Gyula Európa válogatott volt labdarúgásban, Nagy Ferenc pedig ökölvívásban.

A Sportmúzeum termeiben megtalálhatóak a fenti sportolók díjai, sportemlékei. Így a világversenyeken pontszerzők ugyanúgy, mint az utánpótlás legjobbjainak trófeái. A sportmúzeum tároló szekrényeiben valamennyi esetben információt nyújtanak a sportolók (csapatok) legjellemzőbb adatairól. A III. számú kiállító teremben főleg a tömegsport díjak, az iskolai sport relikviái, valamint az egykori ceglédi katonasport emlékei tekinthetők meg. Ezen felül a kiemelkedő sikereket elérő sportvezetők, játékvezetők és aktívák emlékei láthatóak bő terjedelemben. A kiállítások szervezői az korábbiaknál bővebben emlékeznek meg a ceglédi sportélet jelentős dokumentumainak bemutatásával.

A Ceglédi Sportmúzeum eddigi vezetői:

1992-2000-ig: Kürti Béla
2000-2005-ig: Tószegi Miklós
2005-től - : Magyar László

Fotók

Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum
Ceglédi Sportmúzeum

Nyitva tartás

  • Minden kedden és csütörtökön 15.00 – 18.00 óra között.
  • Iskolai és más kis- és nagyobb csoportos látogatás bármikor 10.00 – 17.00 óra között, előzetes telefon egyeztetés alapján.

kapcsolat

  • Cím: 2700 Cegléd, Gubody utca 9.
  • Telefon: 06 53 316 930
  • Mobil: 06 30 214 0883
  • E-mail: sporttort@fibermail.hu